Dat ik gek ben op creatief bezig zijn, hoeven we jullie vast niet meer te vertellen. Of het nou schilderen is, sieraden maken of werken met epoxy giethars: ik vind het heerlijk om iets nieuws te proberen.
Blaadjes in epoxy gieten is echt zo’n hobbyproject waar je heel blij van wordt. Denk aan onderzetters met herfstbladeren, een leuke oorbel met een varen erin, of gewoon een decoratief object voor op tafel. In deze blog vertel ik je precies hoe je blaadjes in epoxy giet en wat je daarvoor nodig hebt.
Waarom blaadjes in epoxy gieten?
Misschien vraag je je af: waarom zou ik dat doen? Nou, omdat het ten eerste super mooi is toch! Met blaadjes in epoxy gieten kun je de kleuren van de natuur bewaren, zelfs als het buiten grauw en grijs weer is. Het is ook een unieke manier om herinneringen vast te leggen. Heb je bijvoorbeeld met de kinderen herfstblaadjes verzameld? Hoe leuk is het dan om die samen in epoxy te gieten?
Alleen… het kan ook misgaan. Als je blaadjes te nat zijn, kunnen ze bruin worden of zelfs gaan schimmelen. En luchtbellen? Die wil je natuurlijk ook niet. Gelukkig kun je dat allemaal voorkomen als je weet hoe je het aanpakt.
Moet je blaadjes drogen voordat je ze in epoxy giet?
Ja. Bladeren en bloemen moet je altijd goed drogen voordat je ze in epoxy giet. Als er nog vocht in het blad of de bloem zit, kan het gaan rotten of schimmelen. De epoxy wordt dan troebel in plaats van kristalhelder.
Er zijn verschillende manieren om blaadjes te drogen. Ik zet ze even voor je op een rijtje.
Hoe droog je blaadjes voor epoxy?
Blaadjes in epoxy gieten begint altijd met goed drogen. Er zijn verschillende manieren bladeren en bloemen te drogen:
Aan de lucht drogen: gewoon op papier leggen en wachten
Persen: handig als je de blaadjes plat wilt houden
In een voedsedroger: droogt snel, maar de kleur kan iets doffer worden
Met silica gel: de beste optie als je de kleuren mooi wilt houden
Moet je blaadjes bewerken voordat je ze in epoxy giet?
Dat ligt eraan. In veel gevallen is het bewerken van de blaadjes niet per se nodig, maar soms is het wel slim. Bijvoorbeeld:
Als je dunne blaadjes hebt die snel epoxy opzuigen.
Als je losse stukjes of fragiele puntjes hebt die kunnen loslaten of gaan drijven.
Als je bang bent dat er luchtbellen uit het blad komen.
Gebruik dan een transparante, niet-vergelende lak. Gewoon even inspuiten, laten drogen en klaar. En als je twijfelt? Doe dan altijd eerst een test met een blaadje dat je over hebt voor je aan de slag gaat met je mooie blaadjes.
Hoe giet je blaadjes in epoxy?
Oké, je blaadjes zijn droog en eventueel geseald. Tijd om ze in epoxy te gieten! Ik leg je stap voor stap uit hoe ik dat doe.
Benodigdheden:
Een siliconen mal (bijvoorbeeld voor onderzetters of een oorbel)
Gereedschappen zoals nitril handschoenen, mengbeker, roerstokje, tandenstokers en een brander tegen luchtbellen.
Tandenstokers
Een plastic bak of kartonnen doos als stofkap
Stappenplan:
Stap 1: Bereid je blaadjes voor Controleer of de blaadjes kurkdroog zijn. Druppel een beetje water op het blad. Blijft het er als een kraaltje op liggen? Dan is bewerken van het blad met lak niet nodig. Vlekt het meteen? Dan kun je beter wel even sealen.
Stap 2: Maak de epoxy klaar Meng de epoxy giethars precies volgens de gebruiksaanwijzing op de verpakking. Werk in een goed geventileerde ruimte en trek altijd nitril handschoenen aan. Je hebt ongeveer 30 minuten om te werken voordat de epoxy te dik wordt.
Stap 3: Giet de basislaag Giet een dun laagje epoxy in je mal. Ga er kort met een brander of aansteker overheen om de luchtbellen weg te halen. Ga nooit tweemaal over dezelfde plek met een brander. Laat de epoxy daarna +- 20 minuten staan zodat het wat dikker wordt. Zo voorkom je dat je blaadje meteen naar de bodem zakt.
Stap 4: Leg de blaadjes in de epoxy Pak een tandenstoker en leg het blaadje voorzichtig in de siliconenmal. Zorg dat het helemaal onder zit, inclusief de puntjes. Giet er daarna een tweede laag epoxy overheen. Haal luchtbellen weg met de brander of aansteker en check goed of er geen stof of haren op liggen.
Stap 5: Laat je project uitharden Dek je resin art werkstuk af door er een plastic bak of kartonnen doos boven te plaatsen. Na 12-24 uur kun je je onderzetter of hanger uit de mal halen. De epoxy is dan nog een beetje flexibel: dat is normaal. Laat 3 tot 7 dagen verder uitharden op een vlakke ondergrond.
Blijven blaadjes groen in epoxy?
Dat hangt een beetje af van het blad wat je gebruikt. Sommige blaadjes blijven langer groen dan andere. En soms verkleuren ze na verloop van tijd toch een beetje. Maar je kunt wel wat doen om de kleuren zo mooi mogelijk te houden:
Droog je blaadjes met silica gel voor de beste kleurbehoud
Zet je epoxy kunstwerk niet in direct zonlicht: UV-licht zorgt voor verkleuring
Kies stevige blaadjes die van minder snel verkleuren
Hoelang blijven blaadjes goed in epoxy?
Dat is een beetje afhankelijk van het blad, de droogmethode en hoe je het bewaart. Sommige blaadjes blijven jarenlang mooi, anderen kunnen na een tijdje wat verkleuren. Maar dat maakt het eigenlijk ook wel weer charmant. Je hebt in elk geval een uniek, zelfgemaakt kunstwerk dat niemand anders heeft.
Gedroogde blaadjes kopen
Heb je geen tijd (of zin) om zelf blaadjes te drogen? Dat snappen we! Bij itsOkay kun je ook gewoon kant-en-klaar gedroogde bladeren of kleine droogbloemen kopen. Ze zijn van hoge kwaliteit, mooi plat en direct klaar om in epoxy te gebruiken. Zo kun je meteen aan de slag zonder gedoe.
Aan de slag!
Hopelijk heb je nu zin gekregen om zelf aan de slag te gaan. Heb je nog vragen? Bij itsOkay staan ervaren epoxy-experts voor je klaar, elk met hun eigen specialisme. We helpen je graag verder. Neem contact op met de klantenservice van itsOkay of neem een kijkje in het Epoxy kenniscentrum.
itsOkay.nl levert professionele epoxy en toebehoren tegen scherpe prijzen. Meer dan 9 jaar ervaring in de epoxywereld vormt onze basis voor kwaliteit en vertrouwen.
Heb je vragen? Aarzel niet om contact op te nemen met onze specialisten via de contactpagina. Wij staan klaar om je deskundig advies te geven bij al je epoxyprojecten.